Seramik Astarı
Seramik Astarı

Seramik Astarı (R11343)

Marka : REFSAN
Fiyat : 0,69€

SERAMİK ASTARI BİR DEKOR TEKNİĞİ

 

Seramik astarı içerisinde seramik yapıya uygun çeşitli killer duble değirmen de karıştırılarak elde edilen 42 bome kıvamı ayarlanarak  fırça ile sürüm kolaylığı sağlayan bir minarel çeşitidir.

Kırmızı çamurda da uygulanabilir.

Kurumuş alt yapı ürününe (Beyaz ya da kırmızı kile) sürülebilir. 

Astar, en eski seramik dekorlama tekniklerinden biridir. Ancak astarlar sırdan farklı olarak mattır. İstenilirse astarlı yüzey sonradan sırlanabilir.

 

SERAMİK ASTARI NE AMAÇLA KULLANILIR?

 

-Genellikle seramik ürünün yüzeyini düzgünleştirmek, pürüzsüzleştirmek ya da ürünün rengini değiştirmek için kullanılır.
-Sadece çamurun kendi rengini kullanmak gibi bir zorunluluk yoktur. İstenirse hazırlanan kil ve su karışımına, seramik boyaları, oksitler ya da pigmentler katılarak astarı renklendirmek mümkündür.
-Tek başına kullanılırsa boya ve sırın daha güzel bünyeye tutunmasını sağlar ve aynı zamanda beyazlık verir.

 

SERAMİK ASTARI NASIL UYGULANIR?

 

-Seramik astarı pişmemiş bisküviye uygulanır ve birinci fırına girer.
-Hazırlanan astar, yüzey deri sertliğinde iken uygulanır ve ürün tamamen kuruduğunda pişirilir. İlk pişirimin ardından sırlı görüntü istenirse, rahatlıkla sırlanıp tekrar sırlı pişirim de yapılabilir.
-Fırçayla sürülebileceği gibi, daldırma yöntemiyle de uygulanabilir. Daldırma yöntemiyle uygulama yapıldığında yüzeyde çok daha pürüzsüz bir sonuç elde edilecektir.