Sıkça Sorulan Sorular
Çini Sanati Nedir?
            Osmanlı tarihinden günümüze kalan en özel ve nadide miraslardan biri olan çini sanatı, hala gündemini korumaktadır. Cami ve türbelerin duvarlarında karşılaştığımız bu sanat dalı, köşk ve sarayların dış ve iç cephelerini de süslemektedir. Seramik sanatı olarak da adlandırılmaktadır. İnce detaylar ile işlenen ve işlenen objelere hayat veren Osmanlı tarihinin en gözde sanat dalı, günümüze kadar değerinden bir şey kaybetmeden devam etmektedir. Vazo, tabak, sürahi ve çeşitli kap kaçaklara işlenen motifler ve renklendirmeler ile oluşan eserler, şimdilerde ev ve çeşitli mekanların dekorasyonu olarak kullanılmaktadır.
           Karahanlılar tarafından geliştirilen çini sanatı, daha sonraları diğer Türk devletleri tarafından da geliştirilmeye başlanmıştır. En parlak dönemini Osmanlı Devletinin kuruluşunda yaşamıştır. Anadolu Selçuklu Devleti ve Büyük Selçuklu Devleti, hakimiyet altına aldığı yerlere cami, medrese, saray inşa etmişler ve bu sanatı, mekanların çeşitli bölgelerine yansıtmışlardır. İznik Yeşil Cami, Bursa Yeşil Cami, Bursa Muradiye Camisi, Edirne Muradiye Camisi, Edirne Şah Melek Paşa Camisi, Çinili Köşk, İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Camii ve Türbesi, Haseki Medresesi, İstanbul Mahmut Paşa Türbesi, Osmanlı Devletinin İlk örneklerini taşımaktadırlar. Daha çok geometrik desenleri yansıtan eserler, zamanla daha farklı bir boyut kazanmıştır. Bitkisel kökenli desenler, yazılar, lacivert, sarı, türkuaz, siyah gibi renkler, bu sanat dalında daha çok kullanılmıştır.
           Çini Sanatının meşhur olan ustası Baba Nakkas, bu sanat dalına çok özel örnekler sunmuştur. Ve daha farklı boyut kazanmasına, gelişmesine ve yayılmasına ön ayak olmuştur. Yavuz Sultan Selim döneminde ise birçok sanatçı yetiştirilmiş ve renk, desen çeşitliliği artırılmıştır. Altın sarısı, fıstık yeşili, kırmızı gibi birçok renk eserlerde, kullanılmıştır. Mozaik türü eserlerin yerine sır altı boya tekniği geliştirilmiş ve Fatih dönemimde, uygulanmaya başlanmıştır. Veli Can adında ünlü üstat, Saz yolu desenini oluşturmaya başlamış, objelere farklı desenler geliştirmeye başlamıştır. Bitki şekilleri, hayvan figürleri, ağaçlar, çiçekler, dönemin en önemli bitkileri, çini sanatında uygulanmaya başlamıştır. Kahverengi ve doğa renkleri, daha sık kullanılarak, bahar havası niteliğinde eserlere yer verilmiştir. Zamanla gelişen ve yenilenen çini sanatı, Mimar Sinan ile daha çok önem görmeye başlanmıştır. Her yapıtında bu sanat dalından eserler kullanarak, şu an bile ilgi duyulan mekanlar yaratmıştır. Hürrem Sultan inşası en güzel örnekleri sunmaktadır. Makinelerin üretilmesi ile porselen süslemesinde kullanılmaya başlanmıştır. Kütahya’da hala gündemde olan sanat dalı, seramiğe can veriyor. İznik’te ise aynı gelenek ile sürdürülmeye ve orijinal yapımı değişmeden devam etmektedir. Şimdilerde ise özellikle hanımların dikkati çeken çini sanatı, kurslarda ders olarak gösterilmektedir.  
       Çini sanatının çeşitli teknikleri bulunmaktadır. Mozaik Çini Tekniği, Sır Altı Boyama Tekniği, Renkli Sır Tekniği ve Perdah Tekniği’dir. Her bir tekniği çok güzel bir görünüm sunmaktadır. Perdah tekniği, altın ve gümüş tozları kullanarak yapılmaktadır. Beyaz ve saydam astar levhalar üzerine oluşturulan desenler, sonradan fırınlanmaktadır. Sır Altı Boyama, Osmanlı Devletin de kullanılmaya başlayan ve hala gündemini koruyan bir yöntemdir. Mozaik Çini Tekniği, ilk gelişmeye başladığı yıllarda kullanılmıştır. Tuğla süslemesi olarak da adlandırılmaktadır. Renkli sır tekniği, renkli sır üzerine yapılan desenler ile oluşmaktadır. Krom oksit ile desenlerin üzeri, kontür tarzında tekrar çizilerek fırınlanır.  tebeşir, kum, kaolen gibi doğal malzemeler karıştırılıp hamur haline getirilir. Ve bu hamur şekillendirilerek kuruması için bir süre beklenir. İstenilen kuruluğa sahip olan hamura astarlama çalışılması yapılır. Ve bu astarlama işi, hamuru beyaz bir görünüm kazandırır. Parçalar çok yüksek derecede fırında bir gün boyunca pişirilir. Pişirilen parçaların pürüzlü yüzeyi, zımpara yardımıyla düzeltilir ve pürüzsüz bir zemin elde edilir. Sonra kara kalem ile çizilen beyaz bir kağıt ile üzeri kaplanarak, diğer işlemleri yapmak için zemin oluşturulur. Desen, iğne ile delinir ve kömür tozu yardımıyla yapılacak çini yüzeyine aktarılır. Çini sanatına uygun kobalt ve siyah renkten oluşan boya yardımı ile desen kontürleri oluşturulur. Ve sanatçının zevkine veya hayal dünyasına uygun renkler ile iç zemin boyanmaya başlanır. Boyanan obje camsı bir sır ile kaplanarak, pişirilme aşamasına getirilir. Parçaların ayrı ayrı pişirilmesi sağlanır ve tekrar ikinci bir pişirilme aşamasına tabii tutulur. Ve yavaş yavaş soğutularak kırılması önlenir. Zorlu ve zahmetli aşamalardan geçse de bu sanatı zevkle yapan kişiler için muhteşem bir uğraştır.
Sicakliklar...
Seramik Bisküvi 1050 °C - Sır Pişirimi 1050 °C
Çini Bisküvi 1050 °C - Sır Pişirimi 930 °C
Yumuşak Porselen Bisküvi Pişirimi 900 °C - Sır Pişirimi 1180 °C

Sirlama nasil yapilir?
 
Döküm Çamuru
 Önce suyu koyunuz. Sonra az az döküm çamurunu katınız. Bu arada karıştırıcınız açık olmalıdır. 50 kg. döküm çamuru içine elektroliz olarak 1 kola kapağı cam suyu koymayı unutmayınız.
Firin Alirken...
 Elektrik Gücü 380 V. Sanayi Elektriği varmı? Yoksa 220 V. Ev Elektriği mi var?
Fırın Boyutu da buna göre belirlenir...
Atölye kapısı geçişe uygun mu?
Atölyeye fırın girişi nereden yapılacak? Merdiven var mı?
Kaç kişi bu fırından hizmet alacak? Buna göre büyüklüğü belirlenir.
FIRIN ILE BIRLIKTE TÜM ATÖLYE SIZDEN KURULABILIR MI?
Firmamızda Fırın ile birlikte tüm Seramik Makinalarının üretimi yapılmaktadır. Ayrıca  Çamur, Boya, Oksit, Sır ve Bisküvi Ürünler gibi Adan Zye tüm malzemeleri bulabilirsiniz. Bu konuda Türkiye de hizmet sunan TEK firmadır. Teknik bilgiye de sahip olan firmamız kurduğu tüm Atölye dallarının üretimini de yaptığından dolayı sorunsuz teknik bilgi de verebilen TEK firmadır.
FIRMANIZDAN 3D BILGISAYARDA YERLESIM DESTEGI ALABILIR MIYIZ?
Firmamızdan aldığınız ürünlerin yerleştirilmesinde 3D tasarım hizmeti alabilirsiniz. Ancak bu tasarım hizmeti alım yapıldıktan sonra verilmektedir. Makinaların nasıl yerleştirileceği önemli bir mevzudur ve aynı mekanda olması ya da olmaması gereken makinalar önemlidir. Foto Galeri Bölümünden 3D çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.
FIRIN NAKLIYESI VE INDIRMESI NASIL OLACAKTIR?
Firmamızda 2 Adet servis aracı bulunmaktadır. 1. ISUZU Kamyonet ( 8 ton ) Bulunan kamyon arkasında lift bulunmaktadır. Bu lift sayesinde 1.5 ton ağırlığındaki bir fırın rahatlıkla indirilebilir. 2. Ford Transit : Ufak nakliyelerimizde bu aracımızı kullanırız. Bunun da arkasında 1,5 ton yükü indirebileceğimiz forklift bulunmaktadır. Bu iki servis aracımız sayesinde Müşterilerimiz, Vinç, Forklift parası vermekten kurtulmaktadır. Bu da en az 400 TL. ( İstanbul da 500 TL. ) müşterinin faydasınadır.
FIRIN ELiMIZE NASIL ULASACAK?
Fırın nakliyesi konusu çok önemli bir mevzudur. Fırın nakliyesi firmamız tarafından karşılanacak ise kapı önü teslim sözü verilir. Fırınlarımız tekerlekli olmasından dolayı büyük kolaylık olarak içeriye girmesinde bir problem çıkmaz. 2. kat gibi merdiven oluşturan durumlarda merdivenlerden çıkartılması müşteriye ait olacaktır. Fırınların kurulması, çalıştırılması firmamız tarafından gerçekleştirilecektir.
FIRIN SEÇIMINDE ELEKTRIGIN ÖNEMI NEDIR?
Bir buzdolabı almaya gittiğimizde marka modeli ne olursa olsun A sınıfı enerji tasarrufuna dikkat ederiz. Bu A sınıfı değil de Z sınıfı olsa ne kadar fark eder? Evimize 50 TL. elektrik faturası gelir ya da 70 TL. gelir bu kadar. Ama Aylık 20 TL. için bu buzdolabı A sınıfı seçilir. Peki neden her yakımda iki misli elektrik harcayan fırın tercih edesiniz? Bugüne kadar seçtiğiniz fırında ne kadar elektrik yakar sorusunu hiç sordunuz mu? REF-SAN marka fırınlarımızın Dünyanın en az enerji tüketen fırınlarıdır. Bu nedenle en az % 30 tasarruf sağlayan fırınlarımız ile her gün çalışan bir seramikçi aylık 1.000 TL. civarında gelen faturasına katkı sağlamış olacaktır.


FIRIN SEÇİMİNDE... Fırın alırken dikkat edilecek hususlar şunlardır; 1. Koyacağımız yerin önemi : Herhangi bir ölçüsü var mı? Merdiven altı dar bir mekan mı? Mekanı fırın üreticisine bildiriniz. Gerekirse fizibilite isteyiniz. Giriş katı, Apartman da üst kat ... Fırınlar en az 300 kg. dır. Taşınmasının önemi büyüktür. 2. Kapı sorunu : Fırının geçeceği tüm kapı ve koridor ölçüleri alacağınız fırının ölçülerini karşılıyor mu? Fırınların sadece kapısı çıkartılabilir. Kalanı yekparedir. 3. Elektrik Sorunu : Elektrik Voltajınız ? 3.a. 220 V. Ev elektriği mi ? 3.b. 380 V. Sanayi elektriği mi ? 4.Alacağınız fırın Sektörlere göre değişik güçlerdedir. Çini - Seramik Sektörü :300 dm3 ( 12 KW´dır) (3 iç ölçünün çarpımı = 70*70*60 cm gibi) ve daha küçük boyutlu ise 220 V. (ev elektriği) kurtarmaktadır. Ancak 300 dm3 de Çinicileri kurtarır iken Seramikçiler bu konu da zorlanırlar ki tavsiye edilen 380 V. ( Sanayi elektriği) kullanmalarıdır. Metal Sektörü : ( Isıl İşlem, Tavlama ) Hızlı ısınma istenildiğinden dolayı 150 dm3 üstü 380 V. seçilmesi gerekmektedir. Cam Füzyon Sektörü : ( 200 dm3 ) üstü 380 V. olması gerekmektedir. Eğer yavaş çıkmaya razıyım denilir ise (7-8 saat gibi) o zaman 220 V. ile 300 dm3 çalıştırılabilir. Daha büyük ölçü fırınlarda 380 V. gerekmektedir.
FIRIN ÜST KAPAGINI NE ZAMAN KAPATIP NE ZAMAN AÇMALIYIZ?
Fırın üst kapağını kapatacağımız da en pratik yöntem, bir cam bardağı baca üzerine tutunuz. İçi buğulanmıyorsa içinde nem kalmamıştır. Üst kapağı kapatabilirsiniz. Bu yaklaşık olarak 300 C gibidir. Fırın üst kapağını fırın kapandıktan hemen sonra açılır ki, soğuma hemen başlamış olacaktır. Bu durumda en üstteki ürünler hemen çatlar kırılır diye bir durum oluşmaz. Üst kapağı açmaz isek, her yeri kapalı olduğundan 2 günde soğumaz.
KAÇ ÇESIT SERAMIK ÇAMURU VARDIR?
Seramik çamurları pişirim derecelerine ve renk kaynaklarına göre değişiklik göstermektedir. Firmamız REF-SAN da, 1. Vakumlu Seramik ( Beyaz) - Torna ve elle şekillendirmeye uygun ( Bisküvi ve Sır pişirimi 1050 C) 2. Döküm ( Granül ) ( Beyaz ) - Sıvı halde döküm yapılabilen ( Bisküvi ve Sır pişirimi 1050 C) 3. Vakumlu Kırmızı - Torna ve elle şekillendirmeye uygun ( Bisküvi 900-950 C, Sır pişirimi 1050 C) 4. Şamot ( Hazır ) - Elle şekillendirmeye uygun ( Bisküvi 900-1050 C, Sır pişirimi 1050 C) 5. Şamot ( Toz - Granül ) - İstenilen elek boyutunda eleyerek ufak heykel yapımında pürüzsüz yüzeyler oluşturma da kullanılmaktadır.
KULLANDIGIM ÇAMURDA BISKÜVI PISIRIMI ÖNCESI NELERE DIKKAT ETMELIYIM?
Çamur şekillendirilmeden önce kesinlikle çok iyi yoğurulmuş ve havası alınmış olmalıdır. Tornada ya da elle şekillendirilmiş olsa da kurumanın sadece yüzeyde değil , iç kısmında da çok iyi gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Hava koşullarında yine bu süreç değişiklik göstermektedir. Kurutma işlemi kesinlikle direkt olarak fırında yada sıcak havalarda güneşe maruz kalacak şekilde yapılmamalıdır.
FIRIN IZOLASYON SEÇIMINDE...
Fiber ya da Cam Yünü ( Elyaf ) Tüm Dünya da artık sadece 3. Dünya Ülkelerinde kullanılmaktadır. Kansorejen madde içerdiği düşünüldüğünden dolayı bu malzemenin kullanımını çoğu kurum ve kuruluş istememektedir. En sağlıklısı Tuğla kullanımıdır. Fırının tüm yüzeylerinin tuğla kullanılmasıdır. Fiber pamuksu bir yüzeye sahip olmasından dolayı zaman içinde borularda da sarkmalar olmakta ve fırın homojenliği bozulmaktadır.
FIRIN SEÇIMINDE...
Fırın alırken dikkat edilecek hususlar şunlardır; Fırını hangi sektörde kullanmak istiyoruz.? Bu ürünlerin çalışma sıcaklıkları birbirine yakın olmasına karşınüreleri ve işleyiş şekilleri çok farklıdır. Isıl İşlem Tavlama Çini Seramik Cam Füzyon Cam Bükme Cam Lavabo Ramat Kurutma Laboratuar Fırını Altın Yaldız ... Arabalı, arabasız ya da kızaklı, kızaksız ( üste açılan) bu konularda firmamızdan danışmanlık alınız.
SEÇTIGIM FIRIN 220 V. VE EVDE KULLANABILIR MIYIM?
Fırın boyutu küçük ise Evde, Atölyede her yerde 220 V. ile kullanabilirsiniz. 3 iç ölçünün çarpımı 300 ise yani fırın iç ölçüsü ( 70*70*60 cm. = 300 ise) bu fırını her yerde 1000 C için kullanabilirsiniz. Dikkat : Fırının konulacağı Binadaki ya da Dairenizdeki Ana Pano Nerede? : 220 V. elektrik ile çalışan Fırınlar, evde kullandığımız Televizyon, Buzdolabı gibi taktığımız fişe takılmazlar. Televizyon, Buzdolabı gibi ürünler 1 KW. bile elektrik çekmedikleri için bu prizlerin içindeki kablo incedir. Bu yüzden Fırınları bu prizlere bağlayamayız. Ana panodan (genelde evin girişinde bulunur) fırının konulacağı yere kadar en az 4´lük kablo çekilmesi gerekmektedir. (Not: Normal prizlerin içindeki kablolar en fazla 1,5 luk kablodur.) Fırın üreticisinden fırın boyutuna ve ana panoya uzaklığa göre bu bilgiyi isteyiniz.